Naprawy powypadkowe. Jakich kwestii najczęściej dotyczą?
Każdy kierowca, niezależnie od umiejętności, prędzej czy później będzie uczestnikiem kolizji lub podobnej sytuacji. Po takich zdarzeniach potrzebna jest naprawa samochodu. Wymaga ona specjalistycznej wiedzy, a ponadto umiejętności oceny, czy element karoserii kwalifikuje się do dalszego używania. Jakich kwestii najczęściej dotyczą naprawy powypadkowe?
Wymiana elementów karoserii
Naprawy powypadkowe to najczęściej naprawy blacharsko-lakiernicze. Najczęściej dokonuje się wymiany elementów karoserii. W tym przypadku są to przede wszystkim komponenty wytworzone ze stali, które charakteryzują się podwyższoną wytrzymałością. Struktury te wymienia się na części, których zadanie polega na pochłanianiu energii uderzenia. Podczas tego procesu pamiętać należy o tym, żeby podczas obróbki nie podgrzewać blach, które mają podwyższoną wytrzymałość. Pojawia się tutaj niebezpieczeństwo utraty pierwotnych właściwości. Naprawy powypadkowe obejmują przede wszystkim wymianę maski, drzwi, pokrywy bagażnika, a ponadto słupków.
Naprawy powypadkowe muszą być wykonane w warsztacie
Podkreślić należy fakt, że naprawy powypadkowe muszą być wykonane przez profesjonalny warsztat. Nawet najlepszy mechanik nie jest w stanie wykonać tego działania w sposób samodzielny. Wynika to z tego, że nie ma jednego rodzaju blachy, z której tworzone jest nadwozie auta. Dlatego potrzebna jest wiedza i dobrze zaopatrzony zakład. Doskonale wykonana naprawa powypadkowa wyróżnia się niezakłóconą linią nadwozia, a także dobrym dopasowaniem konkretnych komponentów. Nie dostrzega się w tym przypadku nieprawidłowości sprasowania, a także różnic w szerokości szczeliny.