Kto może świadczyć usługi pomocy drogowej?
Pomoc drogowa bywa w niektórych sytuacjach niezbędna. Kiedy w trasie przydarzy się nam nieoczekiwany wypadek albo awaria uniemożliwiająca dalszą podróż, wystarczy zadzwonić do firmy świadczącej takie usługi, a szybko otrzymamy potrzebną pomoc. Pomoc drogowa zajmuje się bowiem bezpiecznym transportem uszkodzonych w wyniku awarii albo kolizji aut do najbliższego warsztatu samochodowego lub innego miejsca wskazanego przez właściciela auta. W dzisiejszym wpisie przedstawimy, jakie licencje i procedury są wymagane, aby móc prowadzić pomoc drogową.
Odpowiednie pojazdy
Zacznijmy od tego, że aby móc świadczyć usługi pomocy drogowej niezbędne jest posiadanie specjalistycznych pojazdów umożliwiających przeprowadzenie holowania lub transportu zepsutego auta. Obowiązkowo trzeba posiadać samochód lawetę służący do przewożenia samochodów osobowych i samochód holownik, który przydaje się do transportu większych pojazdów (np. ciężarówek czy autobusów).
Pojazdy te powinny mieć na swoim wyposażeniu wyciągarkę, dzięki której można wyciągnąć auto z przydrożnego rowu albo bezpiecznie załadować je na lawetę. Ważne są również najazdy, bez których nie można poprawnie umieścić auta na lawecie.
Wymagane dokumenty
Jeżeli pomoc drogowa zajmuje się wyłącznie przewożeniem uszkodzonych aut z miejsca zdarzenia do najbliższego zakładu mechaniki samochodowej, czyli usuwa skutki zdarzeń i awarii, to potrzebuje uzyskać odpowiednie zezwolenie – „zezwolenie na przewozy drogowe na potrzeby własne”. Jeżeli firma holuje uszkodzone auta nie tylko z miejsca zdarzenia, ale i z innych lokalizacji (np. z parkingu, na który wcześniej uszkodzone auto zostało odholowane przez kogoś innego), to niezbędne będzie specjalne „zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego”.
Kto może zajmować się świadczeniem takich usług?
W tej kwestii nie ma zbyt wielu ograniczeń. Pomoc drogową może wykonywać każdy (niezależnie od uzyskanego wykształcenia), kto ma stosowne do tego prawo jazdy oraz wyrobił odpowiednie zaświadczenia. Świadczenie usług z zakresu pomocy drogowej nie wymaga dokonania specjalnych wpisów do rejestru czy wyrobienia dodatkowych pozwoleń.