Kiedy zdarzył się wypadek. Jak wezwać auto pomoc?
Czasem w trasie przydarza nam się poważna awaria, której nie jesteśmy w stanie usunąć na własną rękę albo uczestniczymy w zderzeniu, którego efekty mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo jazdy, wtedy jedynym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług auto pomocy. Jak prawidłowo wezwać pomoc drogową? Dowiecie się z dzisiejszego wpisu.
Co robić kiedy zdarzył się wypadek?
Na początku powinniśmy skontaktować się z naszym ubezpieczycielem. Podczas rozmowy z nim dowiemy się czy nie przysługuje nam darmowe holowanie w ramach wykupionej polisy ubezpieczeniowej. Wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy, że przysługuje im darmowe holowanie w ramach ochrony ubezpieczeniowej. Często jednak ubezpieczalnia pokrywa koszty holowania tylko, jeśli wypadek przydarzył się w określonej odległości od miejsca zamieszkania.
Jeżeli okaże się, że nie masz takiej opcji pomocy w ubezpieczalni, to poszukaj w Internecie namiaru na firmę świadczącą takie usługi w najbliższej okolicy. Znajdź numer telefonu i zadzwoń. Nasza firma udziela pomocy szybko i profesjonalnie, a nasze centrum pomocy drogowej dyżuruje całą dobę, bo doskonale wiemy, że wypadki mogą przydarzyć się zarówno w dzień, jak i w nocy.
Jak przygotować samochód do holowania?
Najważniejsze jest zepchnięcie auta z jezdni na pobocze lub pas techniczny. Pamiętajmy o włączeniu świateł awaryjnych oraz ustawieniu trójkąta ostrzegawczego w odpowiedniej odległości od samochodu. Przepisy mówią, że jeżeli do wypadku dojdzie na autostradzie, to trójkąt powinien być ustawiony w odległości 100 m za pojazdem, natomiast na pozostałych drogach powinien się znajdować około 30-50 m za autem. W obszarze zabudowanym ma się znajdować około 1 m za pojazdem. Sygnalizowanie postoju musi trwać cały czas, aby nasze auto było dobrze widoczne dla pozostałych uczestników ruchu drogowego.
Dobrze jest czekając na pomoc drogową, przygotować swój samochód do ewentualnego holowania. Jeżeli jest on wyposażony w automatyczną skrzynię biegów – włączmy tryb neutralny. Ważne jest też, aby nie włączać hamulca postojowego w samochodach, które mają hamulec sterowany elektrycznie.