Jak unikać wypadków na drodze? Zasady bezpiecznej jazdy
Z roku na rok na polskich drogach pojawia się coraz więcej pojazdów. Natężenie ruchu rośnie, a wraz z nim rośnie również ilość wypadków i stłuczek. Aby uniknąć takich przykrych sytuacji, należy szczególną uwagę przykładać do zasad bezpiecznej jazdy. Bezpieczeństwo jest najistotniejszą kwestią, która zapewni nam spokojną podróż. Szczególnie w sezonie letnim, gdy na wakacje wieziemy często całą rodzinę bezpieczeństwo nabiera szczególnego znaczenia. Kluczem do sukcesu jest przede wszystkim dobra znajomość przepisów ruchu drogowego, zachowanie pokory za kierownicą, obserwacja sytuacji na drodze oraz zdrowy rozsądek. Odpowiednie zachowanie pozwoli nam uniknąć konieczności korzystania z pomocy drogowej.
Podstawy bezpiecznej jazdy:
• Kierowca musi być wypoczęty – zmęczony kierowca stwarza realne zagrożenie na drodze. Wyczerpanie, niewyspanie i przemęczenie wpływa bezpośrednio na naszą spostrzegawczość, umiejętność koncentracji oraz czas reakcji. Pamiętajmy, że podczas długich podróży autem kierowca powinien co dwie godziny stanąć i zrobić sobie minimum 15 minut przerwy.
• Zdrowy rozsądek – prowadząc samochód, najważniejsze jest zachowanie zdrowego rozsądku. Sposób jazdy powinien być zawsze dostosowany do warunków panujących na drodze.
• Przewidywalne zachowania – kierowca powinien zawsze prowadzić samochód w przewidywalny sposób. Za wszelką cenę powinno się unikać gwałtownych przyspieszeń, nagłego zwalniania czy zbędnego manewrowania. Takie zachowania mogą doprowadzić do dezorientacji wśród innych kierowców obecnych na danej drodze i mogą stać się przyczyną wypadku.
• Zawsze używaj kierunkowskazu – niedobrą praktyką wśród kierowców jest zapominanie o używaniu kierunkowskazu przy zmianie pasa ruchu lub skręcaniu.
• Zachowuj odpowiedni dystans – dla bezpieczeństwa jazdy bardzo ważne jest zachowanie odpowiedniej odległości od samochodu jadącego przed nami. Musi to być taka odległość, która w razie nagłego hamowania albo innej kryzysowej sytuacji pozwoli nam bezpiecznie zareagować i wyhamować swoje auto na czas.
• Wyostrz swój słuch – kierując samochodem zwracaj szczególną uwagę na wszelkie sygnały dźwiękowe, które mogą wydawać inne pojazdy (np. uprzywilejowane).
• Utrzymuj optymalną prędkość – nie powinno się jechać zbyt szybko, aby nie przekraczać obowiązujących ograniczeń, ale także nie zaleca się zbyt wolnej jazdy, która jest równie niebezpieczna, ponieważ nasz samochód może stać się przeszkodą dla innych uczestników ruchu drogowego.