laweta samochodowa Opole

Autolawety samochodowe. Kiedy znajdują zastosowanie?

Większości z nas autolawety kojarzą się tylko z wypadkami samochodowymi, gdy ich zadaniem jest odholowanie wraków pojazdów. Jeśli jednak bardziej pochylimy się nad tym zagadnieniem, okaże się, że pojazdy te mają o wiele więcej zastosowań. Lawety mogą mieć różną budowę i projektowane są do różnych zadań. Warto dowiedzieć się o nich czegoś więcej.

Wypadki, stłuczki i drobne awarie

Lawety używane do odholowania całkowicie zniszczonego (np. po wypadku) pojazdu to często proste lawety hakowe lub łańcuchowe. Haki lub łańcuchy w przypadku wraku po prostu przywiązuje się wokół osi auta – samochody po wypadkach często nie mają kół. Lawety te nie nadają się oczywiście do holowania pojazdów, których nie chcemy uszkodzić. Najpopularniejsze są lawety wyposażone w płaską platformę, które bardzo delikatnie obchodzą się z pojazdem. Mają one wygodne wysięgniki i podnośniki, dzięki czemu uszkodzony pojazd udaje się zamocować na lawecie sprawnie, szybko i  bez ryzyka jego uszkodzenia. Kiedy zdarza się, że praktycznie nieuszkodzony na pierwszy rzut oka pojazd potrzebuje pomocy lawety? Wbrew pozorom profesjonalne holowanie jest często potrzebne w przypadku nowych aut, które naszpikowane są elektroniką. Czasami zdarza się, że w samochodzie popsuje się jeden mały czujnik, by nie chciał od zapalić. Z usług lawety korzystają też osoby, które często zmieniają auta (np. korzystają z floty służbowej) i w pośpiechu wleją nieodpowiednie paliwo, unieruchamiając pojazd. Lawetą przewozi się też pojazdy niezarejestrowane lub zabytkowe, które muszą dotrzeć na zlot na drugim końcu Polski, lub posiadają ubezpieczenie tylko na sezon wystawowy. Inną sytuacją jest ta, gdy przebijemy oponę w aucie, a nie mamy w bagażniku koła zapasowego. Z pomocy lawet korzystają też różnego rodzaju służby, np. gdy trzeba odholować źle zaparkowane auro, lub takie, które wygląda na porzucone, a jego właściciela nie udaje się przez dłuższy czas zidentyfikować. Przykłady sytuacji, kiedy potrzebna jest laweta, można by wymieniać jeszcze długo.

Laweta a holowanie przez przyjaciela

Wiele osób próbuje oszczędzić na lawecie, prosząc przyjaciela o zaholowanie auta na linie. To często jest złudna oszczędność. Wiele osób zapomina o tym, że holowanie na linie jest zabronione np. na autostradach. Auta nie wolno holować też w ten sposób, gdy ma uszkodzone m.in. oświetlenie. Uszkodzenie reflektora po drobnej stłuczce powinno więc być przesłanką do tego, by zamówić lawetę.