Wgniecenie na karoserii. Jak pozbyć się kłopotliwej szkody?
Większość aut, które poruszają się po drogach, prędzej czy później nabywa różnego rodzaju wgniecenia. Nie muszą one być skutkiem stłuczki czy wypadku. Czasami wystarczy niefortunne wjechanie na słupek, solidne gradobicie czy uderzenie auta przez przedmiot miotany przez wichurę. Wgniecenia wyglądają nieestetycznie i spędzają sen z powiek właścicielom uszkodzonych aut. Jak można się pozbyć niechcianych wgniotek?
Metody domowe
Dawniej wgniecenia po prostu szpachlowało się, szlifowało i pokrywało lakierem. Obecnie jednak coraz więcej osób odchodzi od tej metody. Warstwa szpachli jest łatwo wykrywalna przy sprzedaży samochodu, co może znacząco wpłynąć na jego cenę. Niewielkie gniotki cześć kierowców próbuje „rozmasować”. Co to oznacza? Uszkodzony element wymontowuje się z samochodu, a następnie próbuje delikatnie wyrównać wgniecenie przy pomocy młotka blacharskiego lub podbijakiem. Metoda ta jednak jest skuteczna w przypadku niewielkich wgnieceń. Na większych powierzchniach efekt takich działań może być opłakany. Na forach samochodowych można też przeczytać o „terapii szokowej” dla blach. Uszkodzony fragment najpierw się ogrzewa, a następnie gwałtownie schładza przy pomocy suchego lodu. Ta metoda rzeczywiście działa, jednak jest bardzo obciążająca dla lakieru. Zazwyczaj po takim działaniu jest on mocno uszkodzony i zaczyna sprawiać problemy. Jedną z najnowszych „domowych” metod usuwania wgnieceń jest metoda PDR (od angielskiego Paintless Dent Repair). Polega ona na naniesieniu specjalnego kleju na oczyszczoną powierzchnię wgniecenia, a następnie przyklejeniu tzw. grzybka. Wgniecenie wyciąga się, a klej usuwa specjalnym zmywaczem. W większości miast można znaleźć firmę, która przyjedzie pod nasz dom i przeprowadzi cały zabieg, część kierowców decyduje się na zakup zestawu PDR i naprawę auta na własną rękę. Metoda ta jest skuteczna, jednak w przypadku małych, pojedynczych wgnieceń.
Pomoc fachowców
Najlepszą metodą na usunięcie wgnieceń jest oczywiście oddanie auta do warsztatu zajmującego się naprawami powypadkowymi. Specjaliści poradzą sobie ze wgnieceniami o każdym rozmiarze, a naprawę przeprowadzą rzetelnie i bezpiecznie dla samochodu. Z tej opcji, nawet w przypadku niewielkich uszkodzeń, powinny korzystać przede wszystkim osoby, które chcą w przyszłości sprzedać swoje auto bez konieczności obniżania ceny z powodu stanu karoserii.