Jak uzyskać samochód zastępczy, gdy własny jest w naprawie?
Każdego kierowcę prędzej czy później spotka nieprzyjemna sytuacja, która zmusi do oddania auta do naprawy. W takim przypadku istnieje możliwość uzyskania samochodu zastępczego. Można się o niego starać z OC sprawcy kolizji, polisy autocasco czy awarii pojazdu na gwarancji. Dowiedz się, jakie są możliwości otrzymania auta zastępczego, w każdej z wymienionych alternatyw.
Jak starać się o pojazd zastępczy z OC sprawcy kolizji?
Zasadnicze jest to, że osoba poszkodowana ma prawo do uzyskania samochodu zastępczego z OC sprawcy wypadku. Przed przystąpieniem do wynajęcia pojazdu trzeba złożyć oświadczenie, że pragnie się z takiej możliwości skorzystać. Wówczas ubezpieczyciel zobowiązany jest do pokrycia kosztu wynajmu samochodu zastępczego w okresie, gdy nasz pojazd jest w naprawie. Należy pamiętać o tym, że auto musi należeć do takiej samej klasy lub niższej. Co więcej, dobowa stawka najmu nie może przekraczać lokalnych cen.
Samochód zastępczy z autocasco
Samochód zastępczy można uzyskać z autocasco. Oczywiście wszystko zależy od tego, czy taka alternatywa została przewidziana w umowie. Taka opcja jest możliwa do wykorzystania pod warunkiem, że czas naprawy jest dłuższy od wskazanego w umowie. Standardowo trzeba poczekać około 24 godzin. W takiej sytuacji samochody najczęściej wypożycza się od 3 do 4 dni. Może także okazać się, że tylko pewna część najmu zostanie pokryta przez ubezpieczyciela. Tutaj także pojazd musi być niższej lub tej samej klasy.
Udostępnianie auta zastępczego w okresie gwarancji
Niektóre firmy udostępniają auta zastępcze w okresie gwarancji. Takie zapisy powinny być zawarte w formularzu, który jest wypełniany podczas zakupu pojazdu. Jednakże o takie rozwiązanie można ubiegać się wyłącznie wtedy, gdy nasze auto jest całkowicie unieruchomione.